Süre
4 Hafta
24 Saat


Gün ve Saat

 Pazartesi ve Çarşamba Günleri

19.00-22.00


Program Ücreti
14.500 TL


Başlangıç / Bitiş Tarihi
4 Mart 2024
28 Mart 2024

Program Hakkında

Günümüz moda perakendesi sektörünün en önemli pozisyon açığını barındıran Moda Satın Alma ve Merchandising konularında yetkin kişiler kazandırmak üzere hazırlanmış bu program kapsamında, Buyer ve Merchandiser olarak çalışmayı arzu eden katılımcıların satın alma ve tedarik süreçlerine hâkim olacağı şekilde eğitim müfredatı planlanmıştır.

Program İçeriği

Satın alma ne demektir? Moda Sektöründe Satın almacı kimdir? Ne iş Yapar?
Merchandising ne demektir? Moda Sektöründe Merchandiser ne iş Yapar?
Organizasyon Yapısında Satın Alma ve Merchandiser’in yeri nedir? Kimlerle işbirliği içindedir?
Görev ve Sorumluluklarına Genel Bir Bakış
Perakendede 5 P
Perakendede Data
– Satın alma Stratejisi ve Bütçe Planlama, Karlılık Yönetimi
– Ürün Yönetimi, Ürün Grupları ve Koleksiyon Oluşturma
– Fiyatlandırma
– Satış Trend Tahmini Yapma
– Stok Yönetimi
– Stratejik ve Taktiksel İndirim/Promosyon Yönetimi
Müşteri / Pazar Analizi
Trend Analizi
Rakip Analizi
Yıllık Perakende / Pazarlama Takvimi

Eğitmen

Hande Aral
Hande Aral, İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1997’de mezun oldu. 1997-2000 yılları arasında çeşitli hazır giyim ve hızlı tüketim markaları için ürün satış noktası, mağaza içi düzenleme, vitrin, stant ve fuar tasarımları yaptı.

2002’de San Francisco State Üniversitesi’nde Endüstriyel Sanatlar/Ürün Tasarımı alanında yüksek lisansını tamamladı. ABD’de aldığı yüksek lisans eğitimi kendisine moda, tasarım, tekstil ve hazır giyim dünyasına dair farklı bir bakış açısı sağlayarak kariyer yolculuğunda belirleyici oldu.

2004’te Türkiye’ye dönerek tasarım hizmetleri sunmaya devam etti. 2005’te Shaya’da sırasıyla merchandiser ve marka müdürü olarak çalışmaya başladı. Shaya’da müdürlüğünü yaptığı River Island markasının Londra merkezinde perakende yönetimi eğitimi aldı. 2008’de kızının dünyaya gelişiyle birlikte çalışma hayatına ara verdi.

2010’da iş dünyasına Mavi ile dönüş yaptı. Kategori müdürlüğü yaptığı Mavi’de trend ve rakip analizi, satış, tasarım ekibiyle koleksiyon, ilk alokasyon oluşturma gibi süreçlerde aktif rol aldı.

2014’te Beymen’de ithal ürün tedarikçi ilişkileri ve merchandising müdürü olarak görev yapmaya başladı. Ürünlerin satın almadan mağazaya kadarki süreçlerinin tamamını ekibiyle birlikte yönetti.

2017’de Adidas’ın “Originals” kategorisinin pazarlama ve ürün yöneticisi oldu. Ardından Adidas’ın tüm kategorilerindeki ürün yöneticilerinin yönetim sorumluluğunu aldı.

Adidas’taki görevinden 2019’da ayrılan Hande Aral, bugüne kadar biriktirdiklerini katılımcılarla paylaşma amacıyla kariyerine danışman olarak devam etmektedir.

No Comments Yet

Comments are closed