Süre
8 Hafta
52 Saat


Gün ve Saat
Perş 19.00-21.00
Cmt 14.00-18.00


Program Ücreti
4.000 TL


Eğitim Kanalı
Online


Başlangıç / Bitiş Tarihleri
16 Ekim 2021
11 Aralık 2021

Program Hakkında

Ayakkabının geçmişten günümüze kadarki evriminin incelenmesiyle başlayacak program kapsamında, çeşitli ayakkabı modellerinin tasarım, malzeme seçimi, koleksiyon aşamaları ve ayakkabı üretim teknolojileri ele alınacaktır. Program sonunda katılımcılar kendi portfolyolarını oluşturabileceklerdir.

Kayıt ve bilgi için iletişim bilgisi: 0549 836 0121

Program İçeriği

Ayakkabı Tarihi: Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası Türkiye’sinde ayakkabı tarihi, Yaşam şekilleri, sosyoloji, iklim koşullarına göre dünya ayakkabı tarihi

 

Moda Tarihi: Moda Tarihi, ikonlaşmış moda markaları ve trendsetter’lar. Moda tarihinde ayakkabı ve aksesuar. Moda trendlerine uygun ayakkabı ve aksesuar seçimleri.

 

Ayakkabı Tasarımı: Ayakkabı Tasarımcısı kavramının incelenmesi. Manolo Blahnik, Jimmy Choo, Guseppe Zanotti gibi devlerden başlayarak Eski ve yeni dönem ayakkabı tasarımcılarının ve koleksiyonlarının incelenmesi

 

Ayakkabı Tasarımcıları : Dünyada Farklı hedef kitlelere hitap eden güncel ayakkabı markalarının koleksiyon oluşturma, satış vb. strateji olarak incelenmesi.

Koleksiyon analizi yapılması, koleksiyon kavramının örneklerle incelenmesi.

 

Ayak Anatomisi: Ayak Anatomisi, basış, ağırlık kontrolü, harekete göre değişen ağırlık merkezleri. Ortopedi. Ortopedik ayakkabı. Ayak ve kalıp bilgisi. Basım yanlışlarına dayalı ayak rahatsızlıkları. Sağlıklı ayakkabı kullanımı

 

Dünyada yapılmış farklı ayakkabı türlerinin öğrenilmesi, Tarihi ayakkabı çeşitleri ve tasarımcı ayakkabı tarzlarının tek tek incelenmesi.

 

Malzeme Bilgisi: Ayakkabıda kullanılan ana ve yardımcı malzemelerin tanınması, malzemelerin yapısı ve üretimi

Ayakkabı Üretim Teknolojisi: Ayakkabı üretim teknolojisi, üretim planlama, ıstampadan ürüne geçiş aşamaları, kullanılan makine ve ekipmanlar, özgün tasarımları ürüne dönüştürme

Ayakkabı Üretim Bilgisi: El üretimi ve Montaj. Fabrikasyon üretim. Üretim makinaları ve aletler

Malzeme Bilgisi ve terminolojisi : Deri bilgisi, deri çeşitleri, deriyi tanımak, işlemek, deride desen, doku, işleme, boyama, baskı teknikleri. Suni deri, kumaş malzeme, nano teknolojik akıllı malzemeler

Deri Üretim Teknolojisi: Deri teknolojisinin genel tanımı, deri işlenti basamakları.

Ayakkabı Aksesuar Bilgisi: Ayakkabıda kullanılan aksesuarlar, toka, kapsül, bağcık, taş, metal, plastik, el yapımı, enjeksiyon aksesuarlar

 

Ayakkabı Çizim 1: Ayakkabı kalıbı çizilmesi, ayakkabı çizim tekniğinin temellerinin incelenmesi

 

Ayakkabı Çizim 2: Karakalem ayak çizimlerinin yapılması, gölgelendirme

 

Dünyada bulunan tüm güncel kalıp ve ayakkabı şekillerinin, burun form ve ökçe modellerinin incelenmesi. Tarihi ve Tasarımcılara ait tarihe geçmiş imza modellere detaylı şekilde değerlendirilmesi . Günümüzdeki güncel ayakkabı markalarının tarz ve koleksiyon olarak incelenerek sınıfta aktif kaıtılım ile değerlendirmelerinin yapılması.

    

Trend Araştırması: Trend Nedir? Trendler nasıl belirlenir? Dünyaca ünlü trendsetter’lar. 2020 Trend Analizi. Başlangıç trend sunumu yapılması.

 

Ayakkabı Çizim 3 : Hazır şablonlar üzerinden çeşitlerine göre ayakkabıların çizimlerinin  yapılması. Trend Sunumu devam edilecek.

 

Ayakkabı Çizim 3: Yapılan eskizlerin boyanması, ışık gölge verilmesi, derste uygulamalı boyama teknikleri gösterilmesi, örnek boyama videosu paylaşılması.

 

Konsept Oluşturma: Yapılan araştırmalar ışığında her kursiyerin kendi tasarım konseptlerini oluşturması

 

Konu belirleme – Koleksiyon Oluşturma: Koleksiyon nasıl oluşturulur, koleksiyon bütünlüğü nasıl sağlanır? Tasarımların netleşmesi, 10 parçalık 4 mevsimi içine alan koleksiyon oluşturulması; Sandalet, Babet, Espadril, Günlük, Spor, Gova, Bot, Çizme modelleri

 

Moodboard Hazırlama: Belirlenen konuya uygun olarak yapılacak tasarımların board’larının oluşturulması-moodboard oluşturma teknikleri. Moodboard örneklerinin incelenmesi, koleksiyon renkleri belirleme.

 

Logo- Marka oluşturma,

 

Marka Oluşturma I: Marka değerini arttıran etkiler. Başarılı marka özellikleri ve marka geliştirme ilkeleri. Marka ismi yaratımında harflerin ve seslerin önemi. Dijital ortamda markayı konumlandırma. Marka renklerini seçerken algıda rengin önemi ve renklerin kişilerde uyandırdığı psikolojik etkiler.

Marka Oluşturma II: Her öğrencinin kendi koleksiyonu için marka kimliği oluşturulması

 

Logo & Amblem: Amblem ve Logonun kurumsal kimlik açısından önemi. Başarılı bir amblemin özellikleri. Sunum Paketleme: Logo ve Amblem kullanarak farklı paketleme teknikleri kullanmak.

 

Portfolyo teknikleri, Konuya göre dijital ya da basılı portfolyo oluşturmak, portfolyo içeriği belirleme, örnek portfolyo incelemesi.

Kutu ambalaj teknikleri. Yaratılan marka logo doğrultusunda konsepte uygun kutu ve ambalaj yaratmak, farklı materyallerle oluşturulmuş ambalaj tasarımlarının incelenmesi

 

Moodboard, koleksiyon çzimleri, marka logo çalışmalarının değerlendirilip geliştirilmesi

 

Yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, portfolyoların online portfolyo olarak sunulması.  Koleksiyon ve marka değerlendirilmelerinin yapılması ve final.

Sıkça sorulan sorular:

1- Ayakkabı tasarım programına katılmak için çizim bilmemize gerek var mı?

–  Hayır, programa katılmak için çizim bilgisine ihtiyaç yok, ayakkabı ile ilgili temel çizim bilgisini eğitimimiz boyunca veriyor olacağız.

2- Bu programa katıldıktan sonra kendi markamızı kurabilir miyiz?

– Program içeriği temel ayakkabı bilgisi, tasarım bilgisi ve koleksiyon oluşturmak şeklindedir.  Ayrıca herkes kendi markası için temel çalışmaları; marka ismi, logo, amblem v.b. eğitim boyunca yaratıyor olacak. Bu altyapı kendi markasını oluşturmak isteyen herkes için bir temel olacaktır.

3- Hiç çizim kabiliyetim yok, programa yinede katılabilir miyim? Çizim yapmayı öğrenebilir miyim?

– Çizim yapmak için yetenekten çok pratik önemlidir. Danışmanımızın size ilettiği çizim alıştırmalarını yapıp, dersleri eksiksiz takip ettiğiniz sürece çizimlerinizdeki gelişmeye inanamayacaksınız. Önemli olan ÇALIŞMAK!

4- Ayakkabıyı çok seviyorum, mesleğim farklı fakat bu sektörde kariyer yapmak istiyorum, ne yapabilirim?

– Öncelikle geleceği olan bir sektör, eğer başlangıcı bu programla yapacaksanız devamsızlık, ders kaçırmamak çok önemli. Ayakkabı çok zevkli ama çok dalı olan bir bölüm, her alanı ayrı ilgi istiyor. Bu alanların altını doldurursanız bu sektörde kariyer yapabilirsiniz.

5- Kendi markasını kurmak isteyenlere ne önerirsiniz?

-Marka kurmak vizyon, istikrar ve çokça sabır ister. Başlangıçta çok kapsamlı bir hazırlık dönemi ve altı dolu bir marka hikayesi oluşturmak gerekir. Üretim de en önemli unsurlardan biri, üretime hakim olmak, çıkacak sıkıntıları öngörmek açısından çok önemlidir.

6- Bu Ayakkabı tasarım programından mezun olmuş başarı hikayeleri var mıdır?

– Evet tabiki var; Aynı zamanda üretim derslerine giren Özkan Arslan var, büyük markalara koleksiyonlar hazırlıyor, dünyanın birçok yerine üretim yapıyor, aynı zamanda akademide üretim eğitimi veriyor ve bu sıralar kendi markasına yoğunlaşmış durumda, kişiye özel bespoke bir koleksiyon hazırlıyor. Özkan Bey gibi yurtdışına satışları başlayan başka mezun arkadaşlarınız da var, ayrıca birçok öğrencim sektörde çalışıyor.

Eğitmen

Eğitmen: Pınar Arkun

2004 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Tekstil bölümü Moda Aksesuar Tasarımı Programından mezun olmuştur. Tasarımcı 2003 yılında 4.Ulusal Özgün Ayakkabı Yarışmasında kadın kategorisinde 1.lik ödülü almıştır.2009 yılında kendi markasını kurmuştur ve bu marka adı altında kişiye özel ayakkabı tasarımı ve sezonluk koleksiyonlar hazırlamaktadır. Bu tarihten itibaren İstanbul Fashion Week kapsamında 9 adet defileye ayakkabı tasarımı yapmıştır. 2014 Yılından itibaren Çeşitli ayakkabı firmalarına marka danışmanlığı yapmaktadır. 2014 yılından başlayarak 2 sezondur Vakko Wedding için özel koleksiyonlar hazırlamaktadır. 2015 Yılında ‘Sold’ isimli günlük kullanıma yönelik, her biri limitli sayıda üretilen ikinci bir ayakkabı ve çanta markası kurmuştur. Halen 2020 Yılında kurduğu Londra merkezli MYYAZ markasının üretim ve pazarlamasını İstanbul – Londra hattında devam ettirmektedir.

 

Eğitmen: Aysun Pelvan

Gazete ve yayıncılığın dijitale yolculuğu, tipografi, reklam grafiği, illüstrasyon konularında araştırmalar yaparak çeşitli makeleler ve projeler hazırladı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde dersler verdi. Logo, kurumsal kimlik dalında Avrupa tasarım ödülü, GMK’nın (Grafikerler Meslek Kuruluşu) Kurumsal kimlik tasarım birincilik ödülü, GMK’nın (Grafikerler Meslek Kuruluşu)’ndan İKSV İstanbul Bienali kitaplarıyla 3 kez kitap dalında birincilik ödülü, Üniversitelerarası Çocuk Kitabı Resimleme Yarışması birincilik ödülü, Kendi yazdığı ve resimlediği çocuk kitabıyla Kültür Bakanlığı Çocuk Kitabı Resimleme Yarışması başarı belgesi aldı. Gülizar Çepoğlu ile hazırladıkları bir çok tasarım projesi ve kitaplar; Printed Matter, Page Layout, Print Dergisi, Big Colour, Experimental Layout gibi uluslararası kitap ve dergilerde yayınlandı. Milliyet Gazetesi Satış ve Pazarlama, Reklam Departmanı’nda lise döneminde 2 yıl staj yaptı, üniversite döneminde part time çalıştı. Çeşitli reklam ajanslarında ve tasarım ofislerinde art director olarak çalıştı. Çalışmalarına kendi kurduğu tasarım ofisinde art director olarak devam etmekte ve Zebra Film Prodüksiyon ile ortak tasarım projelerinde çalışmaktadır.

No Comments Yet

Comments are closed